Shopping cart
0.00 zł

Ciągłe doskonalenie…samego siebie!

Paulina Turek dla Architektury Czasu

Zdarza się, że zwyczajnie o tym zapominamy, jednak w nas samych drzemie ogromna siła. Siła, którą często najtrudniej dostrzec, którą potrafimy ignorować przez lata, która niewykorzystana obniża komfort naszego życia i wzmaga frustrację. Tą siłą jest Twój potencjał.

Problem niewykorzystanego potencjału dotyka każdego w różnym stopniu. W artykule „Niewykorzystany potencjał” znajdziesz dokładny opis tej życiowej straty. Przeczytasz tam o tym, jak ją zidentyfikować oraz przeciwdziałać jej. Teraz przyszedł czas na wskazanie kolejnych przykładowych rozwiązań oraz możliwości rozwoju Twojego potencjału! Dzisiejszy świat daje Ci ogrom możliwości, które czekają tylko, aż przekujesz je w najlepsze lekcje dla samego siebie. Zaczynajmy.

Potencjał a samorealizacja

Dla przypomnienia, potencjał to Twoje wewnętrzne, naturalne zdolności, talenty, umiejętności i wszystkie zasoby, jakimi dysponujesz. Pojęcie potencjału człowieka jest bardzo złożone. Towarzyszyło już starożytnym filozofom. Wtedy, analizując mechanizmy przyczynowości, odkrywano zjawiska i schematy, które jak się okazuje od zawsze kierują ludźmi. Przez wieki to zagadnienie było uzupełniane i modyfikowane. Co więcej, było i jest ono bezpośrednio skorelowane z pojęciem samorozwoju. Dopiero w 1943 roku Abraham Maslow stworzył popularną „piramidę Maslowa”. Badacz określił wówczas wagę i rangę realizacji potrzeb, które ułożył w określonej sekwencji. Użył tam terminów „fizjologia”, „bezpieczeństwo”, „przynależność i miłość”, „potrzeby społeczne” lub „szacunek” oraz „samorealizacja”, których umiejscowienie możesz zobaczyć na poniższym rysunku.

W swoich badaniach Maslow podkreślał, że to właśnie samorealizacja jest najwyższym poziomem rozwoju psychologicznego, w którym osiąga się „aktualizację” pełnego potencjału osobistego. Samorealizacja znajduje się na wierzchołku piramidy, ponieważ dopiero spełnienie kolejno opisanych potrzeb życiowych gwarantuje pełne skupienie nad własnym rozwojem. Z kolei rozwój i inwestowanie w siebie zwiększają Twój potencjał.

Jakie są Twoje zasoby?

Zasoby, wspominane już w poprzednich artykułach, mogą kojarzyć się z finansami, obiektami, czasem, energią czy różnymi środkami trwałymi. W tym przypadku mowa o Twoich naturalnych lub szlifowanych umiejętnościach. Jak je zdefiniować? Zastanów się jakie czynności przychodzą Ci z łatwością? Czy zadziwiło Cię kiedyś, jak dobrze poradziłeś sobie w nowej sytuacji? Zastanów się jakie są Twoje wewnętrzne zasoby.

I jak? Niełatwo wskazać jasne przykłady? Podpowiemy Ci.

Może z łatwością piszesz ciekawe historyjki, masz wyobraźnię, piszesz teksty piosenek, świetnie gotujesz, bazgrolisz sobie co chwilę i nagle notatki są zapełnione rysunkowymi króliczkami? Może masz piękny ton głosu, a nigdy się nad tym nie zastanawiałeś. Może z łatwością przychodzą Ci obliczenia, masz analityczny umysł? Dużo analizujesz? Widzisz rozwiązania tam, gdzie inni nie widzą? Może masz wyczucie stylu i potrafisz tworzyć piękne kompozycje? Może świetnie pracujesz w grupie i radzisz sobie z delegowaniem obowiązków. Może nie masz problemu z technicznymi czynnościami, z łatwością przyjdzie Ci skręcić mebel lub zrobić nową półkę? Może logiczne myślenie jest Twoją mocną stroną? Może…

Można wymieniać jeszcze długo. Pomyśl i zrób swoją prywatną listę.

„A jeśli ja nie mam żadnych talentów? Taki się już urodziłem”

No cóż, takie wymowne stwierdzenia też mogą przychodzić na myśl, jeśli brakuje Ci pewności siebie. Otóż brak talentów, czy przysłowiowe stanie w nieodpowiedniej kolejce, gdy rozdawali talenty jest kompletną b z d u r ą. Każdy z nas ma talenty, każdy rodzi się obdarzony naturalnymi predyspozycjami. KAŻDY. Co prawda w różnym stopniu i dlatego wszystko tylko od nas zależy, w którą stronę skierujemy swój rozwój. A oto dowody.

W drugiej połowie XX wieku trzech badaczy oficjalnie sklasyfikowało nasze naturalne możliwości. W 1983 Howard Gartner, w 1986 Thomas Armstrong, a następnie w 1995r. Daniel Goleman – to oni zajmowali się wyodrębnieniem i zdefiniowaniem różnych rodzajów inteligencji, z którymi przychodzimy na świat. Na początku wyodrębniono ich 7, jednak z rozwojem badań pojawiały się ich kolejne rodzaje. Obecnie klasyfikuje się aż 10 typów inteligencji.

Natomiast wg prof. Howarda Gartnera każdy człowiek rodzi się obdarzony 8 inteligencjami. Są to:

  • Inteligencja słów, czyli wyrażanie własnej inteligencji językowej (word smart)
  • Inteligencja obrazów, czyli myślenie za pomocą oczu (picture smart)
  • Inteligencja dźwięków, czyli maksymalne wykorzystanie talentu muzycznego (music smart)
  • Inteligencja ciała, czyli wykorzystanie kompetencji kinestetycznych (body smart)
  • Inteligencja logiczna, czyli oszacowanie kompetencji matematycznych i naukowych (logic smart)
  • Inteligencja społeczna, czyli korzystanie z wyczucia relacji międzyludzkich – interpersonalna (people smart)
  • Inteligencja własnego ja, inteligencja intuicyjna, czyli rozwijanie potencjału – intrapersonalna (self smart)
  • Inteligencja przyrodnicza, czyli bliskość z naturą (nature smart)
Rodzaje inteligencji wielorakiej. Źródło: www.institute4learning.com/resources/articles/multiple-intelligences/ Thomas Armstrong.

Następnie Daniel Goleman opisał inteligencję emocjonalną, która stanowiła fundamenty do zdefiniowania kolejnych dwóch, najnowszych typów, a są to:

  • Inteligencja egzystencjalna (existential smart)
  • Inteligencja moralno-etyczna (moral and ethical smart)

Prof. Gardner broni swojego ośmiowymiarowego modelu inteligencji, twierdząc, że określone inteligencje, które nominował, są weryfikowane przez osiem „symptomów” opartych na bazie danych. Posłuchaj co sam Howard Gardner mówi o inteligencjach tutaj.

Niestety tradycyjna szkoła promuje tylko 2 z 8 podstawowych inteligencji Gardnera: matematyczno-logiczną i językową. To może tłumaczyć złe oceny i porażki w naszych szkolnych latach. Dlaczego tak jest? Przyczyny są głównie historyczne. Pamiętajmy też, że wśród nauczycieli dominują osoby, które same były edukowane w takim dualistycznym, okrojonym trybie, posiadające najmocniej rozwinięte wskazane wyżej dwa typy inteligencji. Ponadto, materiały dydaktycznie nie są dostosowane do każdego z typów inteligencji. Przeważnie w książkach występują tabelki, tony tekstu, a egzaminy są oceniane wg ścisłego klucza… Na szczęście pojawia się coraz więcej alternatywnych metod nauczania, które są dostosowane do dominujących inteligencji uczniów.

„Personality is to a man what perfume is to a flower.” — Charles M. Schwab

Jaka inteligencja jest Twoją dominującą?

Jeżeli Twoja inteligencja nie jest w żaden sposób ograniczona manualnie (np. nie masz uszkodzonych, chorych strun głosowych) możesz rozwijać każdą z nich. Faktem jest, że niektórzy rodzą się z bardziej wyczuloną, rozwiniętą inteligencją lub mają jej zupełnie inną skalę. Dowodem są na to liczne „talent show” i młodzi uczestnicy zaskakujący publikę swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami. Co to oznacza? Możesz nie dowierzać, ale jesteś w stanie nauczyć się poprawnie śpiewać, nawet jeśli nigdy tego nie robiłeś.

Zrób test. Poniżej znajduje się parę linków, gdzie możesz bezpłatnie wykonać test, by dowiedzieć się, która inteligencja jest u Ciebie najbardziej rozwinięta, a następnie przejdź do kolejnego punktu i wykonaj analizę swojego stylu życia – sprawdź, gdzie marnujesz swój potencjał.

Analiza Twojego stylu życia. Gdzie marnujesz swój potencjał?

W biznesie

  • Czy kiedykolwiek czułeś/aś się sfrustrowany/a, nieszczęśliwy/a w swojej pracy?
  • Czułeś/aś, że nie jesteś na odpowiednim stanowisku, a obowiązki, które masz w żaden sposób nie sprawiają Ci satysfakcji?
  • Czy kiedykolwiek miałeś/aś jakiś pomysł i nie został nawet wysłuchany?
  • Czy może pisząc CV, ominąłeś informację o tym, że czasem coś stworzysz w programach graficznych i ominęło Cię szkolenie dla początkujących grafików?
  • Czy może nikt nigdy nie zapytał Cię o inne szkolenia i doświadczenia?

W życiu prywatnym

  • Rezygnujesz ze swoich planów przez najprostsze wymówki – bo zmęczony/a, bo pada, bo jest tyle ważniejszych spraw?
  • Porzucasz pomysły i cele przez opinię innych?
  • Słuchasz „dobrych rad” zamiast żyć po swojemu? (poczytaj o konformiscie)
  • Podążasz za stereotypami, opiniami rodziny, zgadzasz się na czyjeś wartości, mimo, że czujesz wewnętrzny dyskomfort?
  • Masz pomysły i nie podejmujesz żadnej próby?
  • Prowadzisz wewnętrzne dialogi z największym kłamcą – czyli swoim mózgiem i wmawiasz sobie, że się nie nadajesz, nie umiesz, jesteś za słaby, że nie zasługujesz? (poczytaj o wewnętrznym krytyku)?
  • Nie wierzysz w siebie? (poczytaj o syndromie oszusta)
  • Obawiasz się porażek? (poczytaj o konfigurowaniu siebie do niepowodzenia)
  • Rezygnujesz z działań, ponieważ odczuwasz lęk przed sukcesem, unikasz wykorzystywania własnych talentów? (poczytaj o kompleksie Jonasza)

Czy utożsamiasz się z którymś stwierdzeniem? Nie martw się. Ludzie w ujęciu globalnym bardzo ograniczają swój potencjał. Wpadają w monotonne pętle nawyków, stymulują swój mózg, wmawiając sobie absurdalne rzeczy i przez to całkowicie blokują się na nowe doświadczenia czy zbawienne przekraczanie swoich stref komfortu.

Zatem jak działać przeciw marnowaniu własnego potencjału?

Jeżeli zrobisz opisane wcześniej testy oraz analizę to jesteś w połowie sukcesu. Najważniejsze elementy masz wtedy za sobą:

  • zdefiniowanie swoich możliwości, mocnych stron (dominujących typów inteligencji)
  • uświadomienie sobie, że marnujesz swój potencjał przez odnalezienie zdarzeń, luk, przesłanek.

Co w końcu robić, aby wykorzystywać potencjał? Działać! Poniżej masz do dyspozycji darmowe wskazówki – dopasuj je do siebie.

  • „To, czego boimy się najbardziej, jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić.” – Ralph Waldo Emerson. Ten cytat amerykańskiego poety i filozofa odnosi się do Twojej samorealizacji. To właśnie te pomysły i marzenia, których się obawiasz i wstydzisz powinny zostać zrealizowane, a przynajmniej wypróbowane.
  • Poukładaj swoje życie. Zadbaj o podstawowe potrzeby ze wspomnianej piramidy Maslowa i rozpocznij poszukiwania.
  • Zrób analizę swojego potencjału – stwórz listę swoich zainteresowań, wsłuchaj się w intuicję – pobierz listę do uzupełnienia. Obserwuj, jak się zmieniasz.
  • Otwórz się na nowe! Spróbuj nowych zadań lub wróć do tych porzuconych przed paroma laty. Możesz się pozytywnie zaskoczyć!
  • Czytaj! Poszukuj inspiracji, odkrywaj naukę o duszy człowieka. Wpadnij na dział z książkami o samorozwoju. – pobierz listę książek, które Ci polecamy
  • Dostrzegaj schematy, w których trwasz i staraj się je zmieniać.
  • Otaczaj się motywującymi obiektami – dosłownie i w przenośni. Stymuluj swój mózg codziennie rano przed lustrem, walcz z wewnętrznym krytykiem.

Nie marnuj energii na tłumienie swoich pragnień, na znoszenie tych wszystkich sytuacji, które Cię spotykają. Odblokuj swój potencjał.


Źródła:

  • Abraham Maslow. „Kompleks Jonasza”. Dalszy zasięg ludzkiej natury .  Departament Kognitywistyki, Chris VerWys. Rensselaer Polytechnic Institute,Psychologia osobowości , Abraham Maslow
    Goldstein, cytowany w Arnold H. Modell, The Private Self (Harvard 1993) str. 44
  • Carl Rogers,On Becoming a Person(1961) str. 350-1
  • Howard Gardner Multiple Intelligences. The Theory in Practice
Artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny artykuł
Przygotowanie do życia na Leanie: Dom Toyoty
Poprzedni artykuł
Przygotowanie do życia na Leanie
Call Now Button