Shopping cart
0.00 zł

Co nas okrada z cennego czasu? Czyli kilka słów o złodziejach czasu

Ach! Była tu spora przerwa, ale za to jaki przyjemny jest powrót w gronie bliskich ludzi. Dzisiaj mam przyjemność opublikować na stronie artykuł fantastycznego zespołu TimeKeepers przynależącego do Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie na AGH w Krakowie. TimeKeepersi podjęli się realizacji społecznej inicjatywy, która ma wskazać w jaki sposób zarządzać sobą w czasie, a także jak odnaleźć założenia Lean Management w codziennym życiu. Jako była absolwentka tej uczelni i alumn Koła jeszcze bardziej się cieszę, że mogę udostępnić przestrzeń w internecie na ich ważne przesłanie. Zapraszam Was do artykułu o pożeraczach czasu!

Chyba każdy kiedyś się zastanawiał, gdzie umknął jego cenny czas. Nagle dzień wydaje nam się za krótki. Należy sobie zadać wtedy pytanie, dlaczego tak jest? Twój dzień wypełniony jest przeglądaniem Facebooka, Instagrama lub podobnych aplikacji? Tacy złodzieje czasu – bo o nich mowa – nie raz rządzą naszym życiem zanim zorientujemy się w czym leży przyczyna uciekającego czasu.

Jak zorientować się na co tracimy czas?

Najprostsza definicja “złodziei czasu” to wszystkie działania, które dezorganizują Twój dzień. Powodują one, że nie zajmujesz się tym, co jest w danym momencie najważniejsze. Aby je ograniczyć, trzeba najpierw przystąpić do ich identyfikacji. Oczywiście część z nich może być również potrzebna w trakcie odpoczynku. Należy wtedy dostrzec ten moment, kiedy rozpoczynamy od nich swój dzień.

Najczęstsi złodzieje czasu:

  • Media społecznościowe – przyznajcie się, jak często zdarza Wam się sięgnąć “na chwilę” po telefon?
  • Gry – oczywiście gdy gramy z głową i odpowiednim umiarem, to nie jest to nic złego, jeżeli jednak siedzimy do późnych godzin nocnych to może przełożyć się to na nasze zmęczenie w ciągu dnia.
  • Telewizja – głównie oglądanie programów typu paradokument lub reklam.
  • Rozmowa przez telefon – w zwykłej rozmowie nie ma nic złego, ale już plotkowanie potrafi zabrać nam dużo czasu.
  • Lenistwo (brak energii) – każdy czasem potrzebuje leniwego dnia jednak nie jeśli zdarza Wam się to co drugi, trzeci dzień.
  • Brak porządku – jeśli ciągle szukacie kluczy do domu, to niepotrzebnie tracicie czas na ich znalezienie. Oczywiście nie chodzi o to, aby mieć idealny porządek, ale żeby wiedzieć co, gdzie leży.
  • Perfekcjonizm – zawsze ciężko dojść do idealnego efektu, dlatego warto zacząć zdawać sobie sprawę, że czasami lepiej jest coś po prostu zrobić niż wykonać to perfekcyjnie.

Dlaczego im ulegamy?

Bardzo często lubimy ulegać rzeczom przyjemnym, które są dostępne “od ręki”. Badania naukowe pokazują, że możliwość uzyskania natychmiastowej nagrody silnie stymuluje ośrodek układu nerwowego. Dlatego tak ciężko jest odłożyć telefon, gdy już zaczęliśmy coś w nim sprawdzać. Nie ma w tym nic złego, jeżeli potrafimy wyznaczyć granice i jesteśmy świadomi, że te rzeczy powinny być nagrodą za wykonaną pracę.

Jeszcze jednym powodem może być wyczerpanie, zmęczenie, gdyż im więcej pracujemy, tym trudniej jest utrzymać uwagę. Również, gdy mamy chwilową przerwę i nie wiemy czym się zająć zazwyczaj sięgamy po najprostsze sposoby zajęcia swojego mózgu.

Podsumowanie

W swoim życiu warto znaleźć złodziei, którzy kradną nasz cenny czas i nad nimi zapanować. Można to zrobić np. poprzez postanowienie, że na gry komputerowe poświęcę tylko godzinę dziennie, na przeglądanie Facebooka 20 minut itp.

Oczywiście dla każdego z nas lista złodziei czasu może być zupełnie inna. Podane przez nas przykłady to tylko mała część “pożeraczy” dlatego warto stworzyć swój własny spis.

Artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny artykuł
Jak zorganizować kosmetyki i nie zwariować
Poprzedni artykuł
Nie mów NIE MAM CZASU, powiedz MAM CZAS, ale przeznaczam go na inne sprawy
Call Now Button