Shopping cart
0.00 zł

Myślenie wizualne

Czy zdarzyło Ci się coś „widzieć”, ale nie umieć tego opisać?

Czy próbowałeś/aś kiedyś myśleć, analizować czy zapamiętywać przy pomocy obrazów?

Choć w mojej głowie odpowiedź była pewna… że tak, okazuje się, że wcale nie jest to aż tak popularny temat, jak się wydaje. O tym skąd to wiem, podzielę się w dalszych akapitach artykułu. Najpierw jednak chciałam poruszyć trochę głębiej kwestię myślenia wizualnego.

Czym jest myślenie wizualne?

Jest to najprościej mówiąc myślenie obrazami, przez co urozmaicany jest ten „zwykły” sposób myślenia.

W czym ono pomaga?

  • W łączeniu i rozumieniu bardziej złożonych informacji (zarówno przez Ciebie, jak i osoby, którym prezentujesz ilustrację),
  • Zapamiętywaniu większej ilości treści,
  • Pobudzaniu kreatywności.

Dlaczego warto uruchomić w sobie wewnętrznego artystę?

Myślenie wizualne przeniesione na kartkę w postaci ilustracji, krótkich notatek, czy symboli może stanowić idealne narzędzie do planowania oraz nauki.

Jeśli pracujesz w korporacji i przeprowadzacie z współpracownikami burzę mózgów, zamiast zalewać tekstem tablicę, rozrysuj mapę myśli. Nie dość, że z pewnością pozwoli Wam to szybciej wykreować pożądaną ścieżkę rozmów, później, po spotkaniu, osoby opuszczające salę będą miały głowę pełną wrażeń i refleksji, ponieważ obraz zostanie z nimi znacznie dłużej.

W postaci ilustracji możesz również wykreować swój plan działań związanych z codziennymi domowymi obowiązkami. Kto powiedział, że nie można lub że to się nie sprawdzi? Narysowanie piramidy priorytetów lub spersonalizowane symbole i strzałki naprowadzające na ważne zagadnienia pozwolą Ci lepiej ocenić co musisz koniecznie wykonać, a co będzie reprezentować Twoją sferę odpoczynku i dodatkowych planów.

Tak samo w postaci mapy myśli możesz przygotować kalendarz, bądź harmonogram najważniejszych działań związanych z prowadzeniem Twojego biznesu. Może się to odnosić do budowania strategii, kreowania contentu, planów na zdobywanie większej ilości klientów itd.

Myślenie wizualne sprawdzi się na wielu płaszczyznach, które długo można by wypisywać. Jedną z ważniejszych stref, gdzie wymieniona technika sprawdzi się doskonale jest nauka. Na Instagramie oraz na pozostałych portalach społecznościowych wręcz królują profile pokazujące sposób przyswajania wiedzy w szkole i na studiach właśnie pod postacią ilustracji, znaków i kolorów lub taki, które same w przystępny graficzny sposób starają się przekazać specjalistyczną wiedzę.

Sketchnotki https://www.instagram.com/p/CCx3_JAJDZu/

Notes_wiktoria https://www.instagram.com/p/CF4SjW5JMDQ/

Jak to jest, że takie techniki przynoszą efekty? I czy to faktycznie jest proste?

Przygotowując szczegółową infografikę, nie uda Ci się pójść na skróty. Myślenie wizualne stymuluje nieustanny rozwój, pobudzenie kreatywności, a w efekcie mobilizację i motywację do działania. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje. Choć faktycznie zasobami mogą być tylko kartki notatnika i długopis, a talent nie jest wymagany (rysujesz na miarę swoich umiejętności), to za tym całym „rysowaniem” idzie szereg wymagań:

  • Umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem,
  • Konieczność analizowania zebranych materiałów,
  • Zdolność do selekcji i systematyki treści – wizualizacja ma zawierać tylko jej kwintesencję,
  • Umiejętność łączenia tematów i zagadnień.

Jak zacząć przenosić myślenie wizualne na papier?

Zamiast porywać się z motyką na słońce, spróbuj wykonać w nieco inny sposób listę zakupów, swoje notatki ze spotkania, czy wartościowe treści, które wyczytałeś/aś w książce.

W mojej osobistej praktyce, ponieważ zupełnie nie umiem rysować, swoje notatki wizualne wzbogacam o proste znaki i symbole pozbawione efektów 3D oraz detali. Najważniejsze dla mnie jest to, że standaryzuje dzięki temu swój tok myślowy i wiem, co faktycznie mi siedzi w głowie. Czasem, jeśli ilość informacji jest zbyt duża lub chcę w szczególny sposób podkreślić wagę jakiegoś tematu, do swojej mapy myśli używam również karteczek elektrostatycznych. Mogę je dowolnie przesuwać po arkuszu, elastycznie dostosowując do potrzeb i jednocześnie nie przejmując się, że coś trzeba skreślić lub narysować od nowa.


Niech te argumenty będą dla Ciebie drobną zajawką techniki, która nie jest wcale aż tak popularna, a przynosi duże efekty w organizacji swojego czasu, myśli oraz obowiązków. Pozostawiam tutaj też ciekawe linki jako inspirację do tego co można stworzyć:

Kreatywne Notatki https://www.instagram.com/p/CGFLZFCF_XH/

Kasia Krogulec https://www.instagram.com/p/B_ctBb4HCZn/

Rysologia https://www.instagram.com/p/CGJ93CRntZy/

Facylitatorka https://www.instagram.com/p/B8oB3G1H2hu/

Jadzkarysuje https://www.instagram.com/p/B7oyCcShvRN/

Na koniec jeszcze to co obiecałam, na początku, czyli kilka informacji wyciągniętych z badania „Myślenie wizualne – skuteczność i obszary zastosowań” wykonanego przez Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii w Politechnice Warszawskiej.

Całość raportu możesz przejrzeć tutaj : https://www.cziitt.pw.edu.pl/raport-znaczenie-myslenia-wizualnego-procesie-przyswajania-informacji/

Jeśli tworzysz notatki wizualne, podziel się swoimi sprawdzonymi praktykami w komentarzu, natomiast jeśli dopiero startujesz, życzę powodzenia i pozostaję w kontakcie!

Artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny artykuł
5 Why – czyli jak dorośli mogą rozwiązywać problemy w dziecinnie prosty sposób
Poprzedni artykuł
Jak zacząć porządkować, jeśli wszystko wydaje się przytłaczające?
Call Now Button