Nie czekaj, aż coś się samo ogarnie… To Ty wyciągnij po to ręce!
Tym razem nie przygotowałam nowego artykułu na początek tygodnia. Mam za to kilka innych rzeczy w zanadrzu. Na organizację naszego czasu oraz przestrzeni wpływa wiele czynników. Możesz korzystać z różnych inspiracji, metod, czy technik planowania, ale nie przyniosą one skutku jeśli nie zadbasz o regularność ich stosowania.
Wszystko rozbija się o siłę nawyku. Kiedyś przeczytałam, że aby coś weszło nam we wspomniany nawyk, należy wykonać to przynajmniej 21 razy. Czy takie stwierdzenie ma sens? Oczywiście, że tak. Nawet gdyby ilość powtórzeń miała być inna, to prawda, że wykonanie 2 lub 3 razy danej czynności nie wzbudzi w nas jeszcze takiej konsekwencji działania.
Dlatego do Twojej dyspozycji przekazuje 3 arkusze, które pomogą Ci:
- Pracować nad organizacją Twoich obowiązków
- Zaoszczędzić czas i energię
- Utrzymać większy ład w otaczającej Cię przestrzeni
- Wyeliminować „rozpraszacze”
Co to za arkusze i do czego się przydadzą?
Plan porządków
Przygotowany typ harmonogramu pozwoli Ci ustalić, w który dzień dana przestrzeń ma być porządkowana. Jeśli arkusz potraktujesz jako Twój standard, który wyznacza kolejność wykonywania działań, wywieś listę na stałe w widocznym miejscu i postaraj się pracować nad konsekwencją.
Jeśli natomiast plan chcesz połączyć z cotygodniową Check listą, droga wolna! Najpierw dowolnym kolorem wypełnij kółko, określając plan działania, a następnie odhaczaj wykonane zadania. Wtedy przyda Ci się więcej kopii do wydrukowania.
Check lista na zakupy
Tutaj chyba sprawa jest jasna, jak należy użytkować listę zakupową. Dlaczego proponuję Ci ściągnąć gotowca, zamiast spisywać listę na zwykłej kartce? Często pisząc notatki co mamy kupić wprowadzamy chaos… pisząc czasem małymi literkami, czasem dużymi, dopisując gdzieś w rogu zapotrzebowanie na szampon, czy płyn do naczyń. Gotowa check lista jest przejrzysta – masz dokładnie wyznaczone miejsce do ustalenia jakie produkty musisz kupić w sklepie. Całość dopełnia przestrzeń do odznaczania, co znajduje się już w Twoim koszyku.
Check listę na zakupy możesz pobrać w formacie A4 lub w pomniejszonej wersji 4-rech arkuszy na 1 stronie. Ten mniejszy wariant również pozwala na komfortowe zapisanie planów (jest znacznie większy niż typowa karteczka post-it).
Lista rzeczy do zrobienia
Jest wariacją na temat metody Getting Things Done. Zasadę działania opisał jej Twórca – David Allen w swojej książce pt.: „Getting Things Done, The Art of Stress-Free Productivity” („Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej produktywności”). Po krótce opisując, aby odpowiednio zorganizować swoje zadania, należy odpowiednio je kolekcjonować, zarządzać listami spraw i większych projektów. Celem jest uwolnienie się od konieczności pamiętania obowiązków i planów, nie zwalniając przy tym tempa ich realizacji. Najpierw więc zbierz wszystkie zadania, notatki, a nawet pomysły w jedno miejsce, a następnie podejmij się analizy co ma najwyższy priorytet, do czego musisz wrócić za jakiś czas lub przełożyć na dalszą przyszłość.
Spróbuj się tego podjąć na gotowym arkuszu. Z pewnością pozwoli Ci to uwolnić się od nieuporządkowanych myśli powodujących mętlik w głowie. Jeśli temat trochę Cię zainteresował, już w przyszłym tygodniu będziesz miał/a okazję przeczytać o tym więcej na stronie.
Wszystkie 3 opisane wyżej arkusze odnoszą się do zupełnie odmiennych sfer działania. Jednak to właśnie one dotyczą dokładnie każdego z nas. Zakupy, dbanie o ład i organizację przestrzeni, a także planowanie.
Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie. A jeśli będziesz chciał/a kiedyś wrócić do kart, będą na Ciebie czekać w plikach do pobrania : )
Zostaw komentarz