Shopping cart
0.00 zł

O idei nadania przydomków dniom tygodnia

Zanim pojawią się bardziej merytoryczne artykuły, należy Ci się kilka słów wyjaśnienia. Dlaczego na produktach wspierających harmonogramowanie pojawiają się dodatkowe przypisy przy każdym dniu tygodnia?

Starożytne koncepcje cyklu opierają się na idei wiecznego powrotu, a także ciągłego, nieustannego powtarzania się zjawisk. Takim zataczającym się bez końca kręgiem jest właśnie cykl tygodnia. Stanowi go siedem odcinków czasowych zdefiniowanych już 2000 lat przed naszą erą.

Skoro w Mezopotamii po ustaleniu podziału czasu każdy z dni otrzymał swojego patrona, dlaczego teraz nie można by im nadać… przydomków?
Można powiedzieć, że życie podzielone jest na krótsze i dłuższe cykle: tygodnie, miesiące, lata, ale najmniejszą jednostką wyznaczaną przez nasz biologiczny zegar jest dzień. Stały, powtarzalny, nie do zmiany – ale tylko w układzie kalendarza.

Stąd pojawia się potrzeba organizacji czasu według pewnego powtarzalnego schematu i to Ty masz nim zarządzać. Architektura Czasu proponuje Ci model, który możesz dostosować elastycznie do swoich potrzeb, bez względu na to czym się zajmujesz w życiu. Każdy z przydomków dni tygodnia z zamysłem zawiera zaimek JA. Choć może się wydawać, że zabieg ten nakłania do egocentryzmu, ma podkreślić Twoją odpowiedzialność i wpływ na organizację własnych obowiązków. Reszta jest już całkiem prosta:

Poniedziałek – MobilizacJA
Z myślą, że poniedziałek to nie ten dzień, którego nienawidzę, lecz ten, kiedy nabieram energii, by dobrze wykorzystać cały tydzień!

Wtorek – OrganizacJA
By powiedzieć sobie – to jest naprawdę dobrze zorganizowane, można działać dalej, a kto to zrobił? – JA!

Środa – AkcJA
Bo środa to nie mała sobota, drugą połowę tygodnia trzeba równie dobrze wykorzystać, mądrze zarządzając swoim czasem i obowiązkami, a przede wszystkim dać chwilę sobie.

Czwartek – EwaluacJA
Przeznaczony na ocenę własnej efektywności. Czas na wewnętrzną refleksję
i podsumowanie aktywności. Czy spełniam swoje cele?

Piątek – SatysfakcJA
By w piątek poczuć się zadowolonym z siebie, z wykonanej pracy, ze spełnienia założonych celów i wyznaczonych planów.

Sobota – KreacJA
Stając się w sobotę własną kreacją, czując swobodę i zgodę na to, aby przeznaczyć również czas dla ciała i duszy.

Niedziela – RegeneracJA
Znaleźć czas w niedzielę tylko dla siebie, by czuć siłę i chęć na kolejne aktywności następnego tygodnia.

Artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Następny artykuł
Nie trawimy marnotrawstwa
Poprzedni artykuł
Czas wziąć czas w swoje ręce!
Call Now Button