Shopping cart
0.00 zł

Wyzwanie czasowe z metodą Pomodoro

Czas przecieka Ci przez palce?

Nie umiesz się skupić zbyt długo na konkretnej czynności?

Ciągle mącą Ci w głowie okoliczne rozpraszacze?

Masz wrażenie, że wiecznie się nie wyrabiasz?

Takie refleksje nie zawsze oznaczają, że nie umiesz się zorganizować, może naprawdę zbyt dużo nakładasz na siebie i nie wiesz z czego najzwyczajniej przydałoby się zrezygnować.

Dzisiejszy wpis jest krótki i swoją formą nie będzie przypominał dotychczasowych artykułów. Jeszcze na chwilę zatrzymajmy się w temacie zarządzania czasem. Praca nad własną efektywnością, organizacją swoich obowiązków nie jest łatwa i na pewno wymaga dużo cierpliwości i samodyscypliny. Dlatego też do tej tematyki będziemy wracać jeszcze wiele razy.

W poprzednim artykule miałeś/aś okazję poznać kilka technik zarządzania czasem. Między innymi pojawiła się tam Metoda Pomodoro. Dla przypomnienia o co chodziło? Pracę wykonujesz w konkretnych blokach czasowych. Każdy blok trwa 25 minut, między nimi robisz sobie 5 minut przerwy i kolejny blok. Po czterech cyklach powinieneś/nnaś zrobić sobie dłuższą przerwę, około 30 minutową, a następnie możesz wrócić z powrotem do pracy. Jeśli natomiast uda Ci się wykonać zadanie przed czasem robisz pięciominutową przerwę i działasz dalej. Wszystko opiera się o założenie, że jesteś najbardziej efektywny przez 25 minut.

Dlaczego wracam do tego tematu?

Przygotowałam dla Ciebie specjalne wzory harmonogramów właśnie w oparciu o metodę Pomodoro. Znajdziesz je w zakładce pliki do pobrania lub bezpośrednio tutaj:

Arkusz z harmonogramem pomoże Ci podjąć wyzwanie pracy w krótkich blokach czasowych. Da Ci czas na chwilę oddechu i myślenia o zupełnie czymś innym. Ponadto pozwoli Ci zobaczyć ile planów/zadań jesteś w stanie zrealizować w rzeczywistości.

Pierwsza karta zawiera 8 bloków przeznaczonych na pracę, co w efekcie daje około 6 godzin łącznie w ciągu dnia. Polecam zacząć od niej. Nie przewróci ona Twojej organizacji o 180 stopni, jak w przypadku drugiej, rozbudowanej karty, lecz pomoże dokonać wartościowej próby.

Pobierz arkusz i przekonaj się. Z pewnością, nawet jeśli się okaże, że to doświadczenie nie sprawdzi się u Ciebie na dłuższą metę i tak przyniesie Ci dużo refleksji o zarządzaniu własnym czasem.

Jeśli podejmiesz próbę to podziel się wrażeniami w komentarzu!

Artykuły

Komentarze

 • Maciej ,

  Merytoryczny i ciekawy artykuł. Oby więcej takich. Pozdrowienia

 • Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Następny artykuł
  Jak zacząć porządkować, jeśli wszystko wydaje się przytłaczające?
  Poprzedni artykuł
  Czas wziąć czas w swoje ręce, czyli o zarządzaniu czasem
  Call Now Button